Ako si vybrať ten správny nechtový kurz

Tento článok som sa rozhodla napísať preto, aby som Vám pomohla a poradila načo sa pri výbere kurzu zamerať. Na trhu je čím ďalej tým väčšia ponuka a zorientovať sa v nej nie je ľahká úloha hlavne pre začiatočníka. Pri písaní tohto článku výchádzam z vlastných skúseností z pozície študenta. V mojom prípade výraz večný študent je na mieste, kedže sa vzdelávam neustále a moja cesta za nechtami začala ešte v roku 2001 kedy som si sama hľadala svoj prvý akreditovaný kurz. Po svojom prvom akreditovanom kurze som absolvovala ešte niekoľko doškolovacích, preškolovacích a nail artových kurzov, prednášok a vzdelávam sa dodnes keďže technológie napredujú techniky sa menia musíme svoju prácu k tomu prispôsobiť. Čerpala som aj zo svojich skúseností ako lektorka ktorou som od roku 2005, kde sa stretávam s kurzistkami, ktoré už majú za sebou kurz v inom školiacom stredisku, ktorý nebol akreditovaný a tak sú nútené si platiť za nový kurz, ktorý akreditovaný je, ak si chcú otvoriť svoj salón. Alebo sa stretávam so situáciou kedy prídu na kurz dievčence ktoré sa učili z internetu z videí, na základe čoho si zakúpili množstvo vecí ktoré nakoniec nevyužijú alebo zistia že s ním nevedia pracovať alebo im nechty nedržia.

Prvé kroky pri hľadaní kurzu

Navigácia v prvých krokoch vašej cesty za nechtami môže byť náročná kvôli množstvu možností, ktoré sa vám ponúkajú. Pri prieskume poskytovateľov školení je potrebné dbať na množstvo vecí: dôkladné vyučovanie anatómie nechtov, chémie, hygieny a bezpečnosti na pracovisku, starostlivosť o prírodné nechty a neustála podpora, konkrétne témy ktoré preberiete, čo sa naučíte, koľko praxe počas kurzu budete v školiacom stredisku mať a ako bude kurz prebiehať. Ak ste začiatočník a s nechtami začínate je kľúčové aby ste mali počas kurzu dostatočné množstvo praxe, pretože „vedieť robiť nechty“ je hlavne o praxi. Za prax sa nepovažuje to keď pozeráte na iných ale tvrdo odpracované týždne brúsenia, modelovania, dizajnovania samotných nechtov. Pri výbere kurzu sa treba spýtať ako sa rieši prax keď si neviete zohnať modelku. Tiež je dobré sa spýtať koľko dní praxe kurz obsahuje.

Ak je Vaša prax závislá iba na tom či a koľko modeliek si viete zabezpečiť na hodiny praxe bude to pre Vás znamenať veľa stresu a nemôžete sa plnohodnotne sústrediť na napredovanie v samotnom kurze a zdokonaľovať sa v určitej technike ak musíte riešiť či sa Vám podarí nájsť modelku. Ak ste nútené pracovať na svojich nechtoch to nie je dobré riešenie, pretože aj keď si namodelujete nechty 1x na sebe, nemôžete si každú vyučovaciu hodinu zbrusovať a modelovať svoje nechty nehovoriac o tom, že keď si modelujete nechty na sebe úplne inak držíte ruku, štetec, brúsku, pilník atď. Cieľom kurzu je vedieť poskytovať služby platiacim klientom preto je potrebné pracovať na niekom prípadne na Nail Trenažéri kde si budete vedieť osvojiť spôsob brúsenia, nanášanie modelovacieho materiálu, vyformovanie nechtov po vytvrdení materiálu a následne nechty nadizajnovať požadovaným spôsobom za použitia konkrétnych materiálov či už je to francúzska manikúra, farebný gél alebo gellak prípadne iné.

Kvalitný kurz manikúry je ideálnym úvodom do nechtového priemyslu vrátane základov teórie a praxe. „Pre niekoho, kto je na ceste za nechtami nový, je dôležité začať s akreditovaným kurzom manikúry. Mať tieto základné znalosti o prírodných nechtoch a rešpekt, ktorý by sme im mali prejavovať, sú kľúčové. Ak si potom nie ste istí, s akým systémom ďalej pracovať, nebojte sa požiadať svojho pedagóga o radu o výhodách a nevýhodách každého z nich.

Strávte dostatočné množstvo času skúmaním každého kurzu, aby ste sa uistili, že obsahuje základné informácie a zaručuje rozsiahlu nepretržitú podporu počas kurzu a po ňom. Je dobré pozrieť si konkrétne výsledky prác ak má školiace stredisko Facebookovú stránku pozrize si práce absolventov, pomôže Vám to vo výbere. V neposlednom rade pozrite si recenzie od bývalých absolventov. „Školenie v oblasti manikúry by malo poskytnúť hĺbkové znalosti anatómie nechtov, hygieny na pracovisku a znalosti produktov – to všetko je len malé množstvo informácií, ktoré technik vyžaduje,“ hovorí Stella Cox, lektorka Bio Sculpture Gel. „Skúsení technici by sa tiež mali často vracať k základom, pretože značky aktualizujú svoje informácie a príležitostne môžu normy skĺznuť – takže vylepšenie vašich vedomostí je hračka.

„Pri rozhodovaní o poskytovateľovi vzdelávania musia nechtoví technici hľadať podporu pri rezervácii kurzu a počas školenia, vysokú úroveň výučby, množstvo podporných materiálov a praktickú časť výučby , po ktorej nasleduje hodnotenie.“

Akreditácia

Je dôležité zistiť či kurz ktorý ste si vybrali je akreditovaný ministerstvom školstva pretože ak si chcete otvoriť salón a teda živnosť jednou z podmienok je mať ukončený akreditovaný kurz Manikérka. To znamená, že akreditácia je absolútne nevyhnutná, pokiaľ ide o prieskum potenciálnych vzdelávacích kurzov a výber toho správneho. Je to minimálna požiadavka školiaceho programu. V prípade pochybností kontaktujte poskytovateľa školenia, aby ste pred rezerváciou skontrolovali, či sú ponúkané kurzy akreditované.

Značka

„Je tiež dôležité hľadať pedagógov, ktorí sú ambasádormi značky a ktorí sú aktívne spojení so značkami, ktoré učia. Používajú značky vo svojom podnikaní? Môžu vám ponúknuť výhody svojich obchodných skúseností a pomôcť vám s marketingovými technikami? Musia byť schopní poskytnúť kompletné služby od toho, že vás naučia, ako vykonávať službu, až po to, aby vám pomohli vyťažiť maximum z toho, čo sa učíte, aby ste posunuli svoje podnikanie k úspechu.“ Ak budete na kurze pracovať so značkami neznámeho pôvodu a kvality a školiteľka s predmetnou kozmetikou nepracuje na klientoch s touto značkou budete sústrediť veľa energie na to aby ste sa naučili ovládať predmetný gél, bude to vyžadovať veľa praxe kým sa ho naučíte ovládať a nakoniec zistíte že gély nie sú v praxi otestované a vyskúšané bude to veľmi neefektívny spôsob vynaloženia energie. Každý kto s nechtami pracuje vie že každý gél je iný a inak sa s ním pracuje je omnoho jednoduchšie učiť sa už s materiálmi ktoré by som po kurze mohla ihneď používať sú registrované, bezpečné a viem ktorý gél je načo určený a ako sa správne používa aby som nemusela po kurze na internete hľadať značku a učiť sa skúšať rôzne značky, ako držia gély na skutočných klientoch atď. Namiesto toho sa môžem sústrediť na zdokonalenie techniky, skrátenie doby modelácie atď. Taktiež si zistite či máte po kurze možnosť si konkrétnu kozmetiku po kurze zakúpiť prípadne či Vám vie školiace stredisko ktoré je ambasádorom značky pomôcť v štarte so zľavami na štarovací balíček a podobne.

Dúfam že Vám moje dlhoročné postrehy a skúsenosti z pozície študenta a neskôr lektora pomôžu pri výbere toho správneho kurzu pre Vás. Držím Vám všetkým palce a prajem veľa úspechov.

Mgr. Zuzana Barberio majiteľka školiaceho strediska Nail Fashion

www.nailfashion.sk

eshop: mysticnailsnf.sk